3,2, 1… ferie zimowe 2022 r. START!
Przed dziećmi dwa tygodnie wolnego, a przed opiekunami wyzwanie, jak ten czas uatrakcyjnić. Spieszymy z pomocą i propozycją wspólnej zabawy! Bez względu na to, czy zostajesz w Pruszkowie, czy wyjeżdżasz na zimowy wypoczynek, możesz dołączyć i bawić się razem z nami!
Przygotowaliśmy dla Was spis aktywności do wykonania podczas ferii. Każdy z Was, kto wykona minimum 10 z nich i wyśle zdjęcia w wiadomości prywatnej na nasz profil na Facebook’u otrzyma niespodziankę!
Dla trójki z Was, która wykaże się kreatywnością i poza zaproponowanymi przez nas aktywnościami wykona jeszcze najwięcej dodatkowych (zaproponowanych przez siebie) aktywności, przygotowaliśmy nagrody w postaci sprzętu sportowego, m.in zestawy do gry w badmintona oraz karnety na Miejską Krytą Pływalnię “Kapry”.
Wśród aktywności z naszej listy znalazły się m.in.:
1. Tor przeszkód
Zróbcie domowy tor przeszkód oraz oznaczcie pola, gdzie należy wykonać wybraną aktywność, np. zrobić pajacyki czy przysiady. Wykorzystajcie do tego to, co znajdziecie w domu: poduszki, matę, butelki z wodą, krzesła, pudełka itp. Z maty możecie stworzyć tunel, przez krzesła będzie trzeba przejść górą lub dołem, nad poduszkami przeskoczyć, a z butelek zrobić pachołki potrzebne do przejścia slalomem. Każdy uczestnik zadania musi przejść przez wszystkie pola w jak najkrótszym czasie.
2. Modelka/model na wybiegu
Zróbcie zawody, kto przejdzie najszybciej określony odcinek z książką na głowie. By utrudnić zadanie, po każdym przejściu dokładajcie kolejną lekturę albo zróbcie tor przeszkód, który trzeba pokonać, nie gubiąc przy tym książki.
3. Zabawy z balonem
Do tej zabawy potrzebujecie tylko balona i najlepiej więcej osób. Liczcie, ile razy uda wam się odbić balon, zanim dotknie podłogi. Możecie również z kawałka tasiemki, linki czy włóczki stworzyć pomiędzy dwoma krzesłami prowizoryczną siatkę i zagrać mecz. Jeśli macie ochotę utrudnić sobie zadanie, spróbujcie odbijać balon tylko nogami.
4. Klasyczne hula-hoop
Zabawy z obręczą kręcącą się wokół bioder, ramion czy nóg na pewno wpłyną bardzo korzystnie na mięśnie całego ciała naszych dzieci.
5. Na skakance skacz
Kolejny przyrząd gimnastyczny, który może rozkręcić – i to dosłownie – świetną zabawę w domu. Możecie użyć skakanki klasycznie, czyli mama i tata trzymają za oba końce i kręcą, a dzieci przeskakują. Można również trzymać skakankę tylko z jednej strony i obracać nią tak, żeby sznurek przesuwał się po podłodze promieniście, a zadaniem dzieci będzie podskakiwanie w odpowiednim momencie, by na niej nie stanąć. Można mierzyć czas i porównywać wyniki.
6. Rak nieborak chodzi wspak?
Chodzenie jak rak może być świetną zabawą. Kładziemy dłonie i stopy na ziemi, brzuch mamy skierowany w stronę sufitu. W tej pozycji można się bawić w gry, które ćwiczą równowagę, np. starajmy się utrzymać różne przedmioty na brzuchu. Dobrym pomysłem jest też urządzenie rakowych wyścigów przodem lub tyłem.
7. Skarpetkowa wojna
Ze skarpetek można zrobić świetne naboje czy śnieżki: zwińcie je w kulkę i rozpocznijcie skarpetkową wojnę. Uderzenie takim pociskiem nie boli, a plus jest taki, że może jakimś sposobem uda wam się kilka skarpetek sparować.
8. Rzut do celu
Do tej zabawy możecie wykorzystać np. wspomniane w poprzedniej propozycji skarpetki zwinięte w kulkę, którymi będziecie rzucać. Ale możliwości jest wiele, można celować również klasycznie – piłeczkami. Postawcie parę pudełek, miseczek czy papierowych kubeczków (aby były różne poziomy trudności) i starajcie się trafić do celu, by zdobywać punkty.
9. Laserowy labirynt
Zróbcie np. z przedpokoju za pomocą czerwonej włóczki laserowy labirynt. Poprzyklejajcie nici od ściany do ściany pod różnymi kątami. Zadaniem dzieci będzie pokonanie labiryntu bez dotykania linii. Nie dość, że to świetny test sprawnościowy, to dodatkowo zabawa ta sprawi, że nasze pociechy poczują się jak bohaterowie filmów akcji.
10. Wylosuj zadanie
Napiszcie na małych karteczkach różne zadania, takie jak: “skacz jak żaba”, “poruszaj się jak pingwin”, “zachowuj się jak piesek”, czy różne ćwiczenia fizyczne, jak: pajacyki, przysiady, stanie na jednej nodze. Następnie włóżcie karteczki do słoika i niech każdy członek rodziny losuje zadanie dla siebie.
11. Podłoga to lawa
Na koniec klasyk – podłoga to lawa! Kto z nas nie zna tej zabawy? Polega ona na przemieszczaniu się po domu w taki sposób, aby nie dotknąć podłogi.
12. Krzyżówka ze słowem “Pruszków”
Zaprojektuj krzyżówkę tak, aby z rozwiązanych haseł powstało słowo “Pruszków”.
13. Spędźcie czas kreatywnie
Rysowanie, malowanie, a może lepienie z gliny? Takie zajęcia to idealny pomysł na zimowe ferie. Wyciągnijcie papier, kredki, farby i do dzieła! Jeśli zwykłe malowanie już się wam znudzi, może któraś z poniższych technik przypadnie im do gustu:
-lepienie figurek z plasteliny, modeliny, gliny lub masy solnej,
-wykonanie trójwymiarowej budowli z kartonu i ozdobienie jej,
-malowanie witraży,
malowanie na szkle i porcelanie,
-odrysowywanie cieni – wystarczy odpowiednio ustawić lampkę przed wybranymi przedmiotami (np. ulubionymi zabawkami) i odrysować ich kształt na kartce,
-rysowanie kredkami akwarelowymi,
-wykonanie ozdób do pokoju,
-stworzenie strojów karnawałowych.
-spróbuj swoich sił, malując ustami (na kartce lub obklejonej gazetami/kartkami ścianie).
Źródło: Urząd Miejski w Pruszkowie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!